Rozważasz wyjazd do pracy do Holandii, ale nie znasz dobrze języka? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy. W Polsce praca tymczasowa nie cieszy się zbyt dużym zaufaniem. W Holandii z usług tego typu firm korzysta jednak wiele osób. Wyjazd z pośrednikiem będzie nie tylko legalny, alei bezpieczniejszy.
Jak znaleźć idealną agencję pośrednictwa pracy?
Niezależnie do tego, czy interesuje Cię typowo sezonowa praca w Holandii od zaraz, czy chcesz wyjechać na dłużej, musisz dobrze sprawdzić wybraną agencję. Pośrednik powinien posiadać certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Taką informację można bezpłatnie zweryfikować na rządowej stronie: www.kraz.praca.gov.pl.
Kolejnym krokiem powinno być dokładne prześwietlenie wybranych firm. Już na wstępie warto odrzucić oferty pracy zamieszczane w Internecie lub prasie, na których widnieje jedynie numer telefonu kontaktowego czy adres e-mail. Pośrednik powinien posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą (należy poprosić o numer NIP lub KRS). Można również sprawdzić doświadczenie firmy oraz opinie pracowników, którzy korzystali z jej oferty.
Ważnym krokiem jest prześledzenie bazy z ofertami pracy w Holandii z Opola lub innego miejsca proponowanych przez poszczególne agencje. To zagwarantuje, że pośrednik rzeczywiście zapewni atrakcyjne zatrudnienie zgodne z naszymi umiejętnościami, doświadczeniem i wymogami finansowymi.
Warto sprawdzić, czy agencja podpisała układ zbiorowy w Holandii (CAO). To zagwarantuje, że umowa o pracę będzie zgodna z normami obowiązującymi na terenie tego kraju.
Uwaga na opłaty manipulacyjne
Spotkanie w sprawie zatrudnienia powinno odbyć się w biurze firmy. Agencja nie powinna pobierać żadnych kaucji czy przedpłat. Za samo wskazanie zagranicznego pracodawcy nie trzeba pośrednikowi płacić.
Opłaty mogą zostać uwzględnione w umowie, ale chodzi tutaj o koszty, które firma rzeczywiście ponosi w związku z organizacją wyjazdu (przejazd, potrzebne badania lekarskie, tłumaczenie przysięgłe dokumentów). Pośrednik nie powinien przenosić na pracownika kosztów sporządzenia umowy czy żądać pieniędzy w imieniu przyszłego pracodawcy holenderskiego.
Agencja pośrednictwa pracy zajmie się także wyrobieniem pracownikowi numeru Sofi. W przypadku, gdy nasza sezonowa praca w Holandii bez znajomości języka ma potrwać ponad 4 miesiące, pośrednik powinien zarejestrować nas w holenderskim urzędzie gminy (wyrobienie numeru BSN).